Kayıt olun

Giriş yapın

Şifremi Unuttum?

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Soru ekle

Nobel ödülü

Merhaba arkadaşlar ben öğrenci 👩🏼‍🎓 yeni bloğuma hoş geldiniz diyorum ve hemen başlıyorum ☺️🌸👩🏼‍🎓

Nobel ödülü nedir nasıl alınır ?¿

Nobel Kimya Ödülü’nün Aziz Sancar’a verilmesinden sonra Nobel Ödülü hakkında merak ve araştırma başladı. Nobel Ödülü nedir? Nobel, Alfred Nobel’in 1895 tarihli vasiyeti üzerine; kimya, fizik, edebiyat, barış, ve fizyoloji veya tıp alanlarında olmak üzere beş dalda seçkin katkılarda bulunanlara verilmeye başlanmıştır. Nobel’in vasiyetinde belirttiği gibi, ödül sahibine İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin seçtiği beş üyelik komite tarafından karar verilir ve ödül Nobel Vakfı tarafından karşılanır.

Nobel Kimya Ödülü, ilk kez 1901 yılında verildi, bu ödülü Hollanda’dan Jacobus Henricus van ‘t Hoff kazanmıştır. Her ödül sahibi, bir madalya, bir diploma ve miktarı yıllara göre değişen nakit para ile ödüllendirilir. 1901 yılında, van ‘t Hoff, 150.782 İsveç kronu almıştır, ki bu Aralık 2007 tarihinde 7.731.004 İsveç kronuna eşdeğerdir. 2008 yılında, bu ödüle Osamu Shimomura, Martin Chalfie ve Roger Y. Tsien’e verilmiş ve 10.000.000 İsveç kronu ile ödüllendirilmişlerdir.

Hakkında Öğrenci

Bir numaralı bir ÖĞRENCİYİM 👩🏻‍🎓💫 HARİKAYIM 💫

Follow Me

Cevap yazın